Grupa "Perfokarta" powstała w wyniku połączenia sił filozofów i poetów.
Jej początki sięgają konwersatorium współprowadzonego przez dwóch z członków grupy, Romana Bromboszcza,
i Tomasza Misiaka w Instytucie Filozofii UAM w 2005r. Tych dwoje tworzy projekt KALeKA, który czasami poszerzany
jest przez innych muzyków, poetów lub artystów wizualnych. Trzecim z członków grupy jest Łukasz Podgórni. Współpraca z Podgórnim zaczęła się w Warszawie od wspólnego występu w Diunie, w sierpniu 2007.
Odtąd wraz z Romanem Bromboszczem tworzą stronę internetową i zasilają występy
live.
W 2007 roku miała miejsce solowa wystawa Romana Bromboszcza "Pępowina. Polipoezja vs. sztuka internetu" w galerii AT, gdzie zaprezentowane zostały wydruki cyfrowe, pętle audio i prace z zakresu sztuki komputerowej.
W 2008 roku odbyła się wystawa "fail.unlimited" w galerii AT, z udziałem Romana Bromboszcza, Tomasza Misiaka i Łukasza Podgórniego. Na tej wystawie prezentowane były wydruki cyfrowe, prace komputerowe sterowane poprzez klawiaturę i mysz komputerową oraz inne obiekty. W 2010 roku do grupy dołączyli Piotr Płucienniczak i Dominik Popławski. W 2011 roku grupa KALeKA zarejestrowała EP'kę "Kolonie", gdzie pojawiają się odniesienia do kosmonautyki i science-fiction.
Równolegle do niej miał miejsce performance
"The Plasma Collision AT Poruterak" w galerii "Aula" Akademii Sztuk Pieknych w Poznaniu.
W 2007 roku br0mb0x i podgórń wystapili wraz ze Szczepanem Kopytem w klubie Diuna w Warszawie.
Warty odnotowania jest występ w trakcie festiwalu "Poznań Poetów 2007". Na scenie pojawili się
Tomasz Misiak, Łukasz Podgórni oraz gościnnie "H" Urinator. Tomasz Pułka zasila grupę od 2008 roku.
Pierwszy raz w sierpniu 2008 podczas Festiwalu "Manifestacje Poetyckie".
W trójosobowym składzie, Focu, br0mb0x i podgórń, zespół zagrał również w Koninie w "Wieży ciśnień" podczas "Profuzji Plazmy" (2007).
Dotychczas jako kwartet udało się im wystąpić tylko raz. Stało się tak podczas "Instalacji Lirycznych"
festiwalu zorganizowanym przez D.K. Gdańsk Sobieszów.
W 2009 roku grupa ukształtowała się jako platforma porozumienia między zespołami KALeKA , Dom Szkocki i Cichy Nabiau. Ten układ skrystalizuje się około 2012 roku w czteroczłonową zależność.
W 2009 roku wydana została książka Tomasza Misiaka "Estetyczne aspekty audiosfery". W 2010 roku ukazały się trzy książki reprezentujące poezję cybernetyczną
"U-man i masa" Romana Bromboszcza, "Noce i pętle" Łukasza Podgórniego i "Zespół Szkół" Tomasza Pułki. W tym samym roku ukazała się książka "Estetyka zakłóceń"
Romana Bromboszcza.
W 2010 roku do grupy dołączyli Piotr Płucienniczak i Dominik Popławski.
W 2011 roku grupa KALeKA zarejestrowała EP'kę "Kolonie", gdzie pojawiają się odniesienia do kosmonautyki i science-fiction.
Cechą, która wyróżnia grupę spośrod innych manifestacji elektroniki i poezji, jest intermedialne i eksperymentalne
podejście do kwestii łączenia różnych środków wyrazu. Od początku istnienia grupa wykorzystuje modulacje na sygnale
oraz poszukiwania sonorystyczne. Eksperyment podejmowany przez grupę dotyczy aspektów projekcji, składni, rytmu,
granicy zrozumiałości, błędu, błędu do wykorzystania, błędu kontrolowanego.
"Perfokarta" ma na celu tworzenie oraz rozwój "słownika" i "teorii", ponadto, popularyzację badań, eksperymentów i twórczości poprzez środki masowego przekazu, internet i czasopisma literackie.
W 2012 roku rozstał się z życiem Tomasz Pułka, nasz kolega, tworzący poezję cybernetyczną, zaszumione treści, które nazywał wierszem dysinformatywnym.
W tym samym roku do grupy dołączył Leszek Onak, poeta z Liternetu, tworzący bardzo ciekawie razem z Podgórnim we "wgraa", kolorwym, poezjo-graficznym tomiku.
W 2012 roku odbyła się trzecia edycja festiwalu Permutacje w Koninie, gdzie zaprezentowane zostały obiekty takie jak "Krzyżówka" i "Rękawice danych" Romana Bromboszcza oraz obiekty Łukasza Podgórniego, Tomasza Misiaka, Dominika Popławskiego oraz praca komputerowa "TRUTH" Adama Ćwieka.
W 2012 roku ukazała się książka "(Polska) poezja cybernetyczna. Konteksty i charakterystyka" autorstwa Urszuli Pawlickiej, pozycja zbierająca razem dotychczasowe działania grupy na szerszym tle poezji cyfrowej. W tym samym roku działalność Domu Szkockiego została zawieszona, a Cichy Nabiau mocno podupadł. W to miejsce narodziła się idea
portalu Rozdzielczość Chleba zafascynowanego ideami kultury 2.0 oraz licencjami creative commons i remiksologią. W tym zestawie pojawili się liderzy Leszek Onak i Łukasz Podgórni, którzy animują zdarzenia i publikują lub produkują publikacje elektroniczne. W ramach tego projektu
pojawił się manifest, który podpisany został, poza wspomnianym duetem, przez Piotra Płucienniczaka i br0mb0xa.
W 2012 roku zarejestrowana została EP'ka br0mb0xa "150709" zawierająca utwory odnoszące się do programowania, internetu 2.0 i hakerstwa. W tym samym roku ukazały się dwie ważne książki poetyckie: "918-578" br0mb0xa i "Skanowanie balu" podgórńiego,
natomiast w 2013 roku ujrzała światło dzienne książka Tomasza Pułki zatytułowana "Cennik". W 2013 roku do grupy dołączył Miron Tee.
W tym roku Perfokarta skrystalizowała się pod postacią platformy: KALeKA, Rozdzielczość Chleba i LABELA oraz indywidua. Od tego momentu trudno jest mówić o wspólnych występach, trudno też o wystawy reprezentujące całościowy przekrój, z przyczyn logistycznych, geograficznych i finansowych. Jest to sytuacja umysłu widzianego jako ul z pochwałą dla najsłodszych fragmentów.