Grupa "Perfokarta" powstała w wyniku połączenia sił filozofów i poetów. Jej początki sięgają konwersatorium współprowadzonego przez dwóch z członków grupy, Romana Bromboszcza i Tomasza Misiaka w Instytucie Filozofii UAM w 2005 roku. Tych dwoje tworzy projekt KALeKA, który czasami poszerzany jest przez innych muzyków, poetów lub artystów wizualnych. Trzecim z członków grupy jest Łukasz Podgórni. Współpraca z Podgórnim zaczęła się w Warszawie od wspólnego występu w Diunie, w sierpniu 2007. Odtąd wraz z Romanem Bromboszczem tworzą stronę internetową i zasilają występy live.

W 2007 roku miała miejsce solowa wystawa Romana Bromboszcza "Pępowina. Polipoezja vs. sztuka internetu" w galerii AT, gdzie zaprezentowane zostały wydruki cyfrowe, pętle audio i prace z zakresu sztuki komputerowej.

W 2008 roku odbyła się wystawa "fail.unlimited" w galerii AT, z udziałem Romana Bromboszcza, Tomasza Misiaka i Łukasza Podgórniego. Na tej wystawie prezentowane były wydruki cyfrowe, prace komputerowe sterowane poprzez klawiaturę i mysz komputerową oraz inne obiekty. W 2010 roku do grupy dołączyli Piotr Płucienniczak i Dominik Popławski. W 2011 roku grupa KALeKA zarejestrowała EPkę "Kolonie", gdzie pojawiają się odniesienia do kosmonautyki i science-fiction. Równolegle do niej miał miejsce performance "The Plasma Collision AT Poruterak" w galerii "Aula" Akademii Sztuk Pieknych w Poznaniu.

W 2007 roku br0mb0x i podgórń wystapili wraz ze Szczepanem Kopytem w klubie Diuna w Warszawie. Warty odnotowania jest występ w trakcie festiwalu "Poznań Poetów 2007". Na scenie pojawili się Tomasz Misiak, Łukasz Podgórni oraz gościnnie "H" Urinator. Tomasz Pułka zasila grupę od 2008 roku. Pierwszy raz w sierpniu 2008 podczas Festiwalu "Manifestacje Poetyckie". W trójosobowym składzie, Focu, br0mb0x i podgórń, zespół zagrał również w Koninie w "Wieży ciśnień" podczas "Profuzji Plazmy" (2007). Dotychczas jako kwartet udało się im wystąpić tylko raz. Stało się tak podczas "Instalacji Lirycznych" festiwalu zorganizowanym przez D.K. Gdańsk Sobieszów.

W 2009 roku grupa ukształtowała się jako platforma porozumienia między zespołami KALeKA , Dom Szkocki i Cichy Nabiau. Ten układ skrystalizuje się około 2012 roku w czteroczłonową zależność.

W 2009 roku wydana została książka Tomasza Misiaka "Estetyczne aspekty audiosfery". W 2010 roku ukazały się trzy książki reprezentujące poezję cybernetyczną "U-man i masa" Romana Bromboszcza, "Noce i pętle" Łukasza Podgórniego i "Zespół Szkół" Tomasza Pułki. W tym samym roku ukazała się książka "Estetyka zakłóceń" Romana Bromboszcza.

W 2010 roku do grupy dołączyli Piotr Płucienniczak i Dominik Popławski. W grudniu tego roku ukazał się wywiad z Romanem Bromboszczem w Allarte.

Powstaje Manifest 2.0, którego punkty podejmowane są w praktyce. W szczególności można przyporządkować zawarte w nim punkty do osób, w tym do Mirona Tee, który dołączy w 2014 roku. Podgórni: 27, Sytuacja sztuki i jej związków z filozofią przypomina sytuację jednostki zanurzonej w ekranie komputera. Onak: 33, Powtarzanie umarłych. Przepisywanie ducha. Sieć, labirynt, baza danych to najbardziej udane ortografie. Miron Tee: 24, Zarówno zwierzę jak i człowiek posługują się szumem i to o obok energii jest pewną składową komunikacji. Możemy być pewni szumu, pomimo zupełnej niezrozumiałości wobec symbolu Bromboszcz: 18, 29, 30, Sieć i labirynt to nowe trakty drogi. Izolowanie prześwietla przedmiot tak jak światło rzucone w elektron biegnący wzdłuż tunelu. Spisywanie rozpadu po wybuchu, jakim jest, po pierwsze, nowoczesność, uczłonkowanie teorii wobec praktyki i doświadczenia, po drugie, uczłonkowanie w poprzek sieci sektorów kulturowych. Rozdzielczość Chleba: 13, 8 Religijne jest continuum grupy, która rodzi się na styku sektorów. Sztuka wchłania pogranicze siebie, stając się, po części, polityką, designem i reklamą. Popławski: 12, Zmysłowe jest tak jak i estetyka empiryczne i teoretyczne zarazem. Pułka: 21, Wielość jest podstawowym doświadczeniem, z którym styka się jednostka podczas operacji symbolicznych.

W 2011 roku grupa KALeKA zarejestrowała EPkę "Kolonie", gdzie pojawiają się odniesienia do kosmonautyki i science-fiction.

Cechą, która wyróżnia grupę spośrod innych manifestacji elektroniki i poezji, jest intermedialne i eksperymentalne podejście do kwestii łączenia różnych środków wyrazu. Od początku istnienia grupa wykorzystuje modulacje na sygnale oraz poszukiwania sonorystyczne. Eksperyment podejmowany przez grupę dotyczy aspektów projekcji, składni, rytmu, granicy zrozumiałości, błędu, błędu do wykorzystania, błędu kontrolowanego.

"Perfokarta" ma na celu tworzenie oraz rozwój "słownika" i "teorii", ponadto, popularyzację badań, eksperymentów i twórczości poprzez środki masowego przekazu, internet i czasopisma literackie.

W 2012 roku rozstał się z życiem Tomasz Pułka, nasz kolega, tworzący poezję cybernetyczną, zaszumione treści, które nazywał wierszem dysinformatywnym.

W tym samym roku do grupy dołączył Leszek Onak, poeta z Liternetu, tworzący bardzo ciekawie razem z Podgórnim we "wgraa", kolorwym, poezjo-graficznym tomiku.
W 2012 roku odbyła się trzecia edycja festiwalu Permutacje w Koninie, gdzie zaprezentowane zostały obiekty takie jak "Krzyżówka" i "Rękawice danych" Romana Bromboszcza oraz obiekty Łukasza Podgórniego, Tomasza Misiaka, Dominika Popławskiego oraz praca komputerowa "TRUTH" Adama Ćwieka.







W 2012 roku ukazała się książka "(Polska) poezja cybernetyczna. Konteksty i charakterystyka" autorstwa Urszuli Pawlickiej, pozycja zbierająca razem dotychczasowe działania grupy na szerszym tle poezji cyfrowej. W tym samym roku działalność Domu Szkockiego została zawieszona, a Cichy Nabiau mocno podupadł. W to miejsce narodziła się idea portalu Rozdzielczość Chleba zafascynowanego ideami kultury 2.0 oraz licencjami creative commons i remiksologią. W tym zestawie pojawili się liderzy Leszek Onak i Łukasz Podgórni, którzy animują zdarzenia i publikują lub produkują publikacje elektroniczne. W ramach tego projektu pojawił się manifest, który podpisany został, poza wspomnianym duetem, przez Piotra Płucienniczaka i Romana Bromboszcza.

W 2012 roku zarejestrowana została EPka br0mb0xa "150709" zawierająca utwory odnoszące się do programowania, internetu 2.0 i hakerstwa. W tym samym roku ukazały się dwie ważne książki poetyckie: "918-578" br0mb0xa i "Skanowanie balu" podgórńiego, natomiast w 2013 roku ujrzała światło dzienne książka Tomasza Pułki zatytułowana "Cennik". W tym roku Perfokarta skrystalizowała się pod postacią platformy: KALeKA, Rozdzielczość Chleba i LABELA oraz indywidua. Od tego momentu trudno jest mówić o wspólnych występach, trudno też o wystawy reprezentujące całościowy przekrój, z przyczyn logistycznych, geograficznych i finansowych. Jest to sytuacja umysłu widzianego jako ul.

W 2013 roku ukazuje się wywiad z Romanem Bromboszczem oraz prezentacja jego utworów z autorskimi czcionkami we Frazie 3 (81). Pojawia się tekst teoretyzny Maji Staśko odnoszący się równocześnie do liberatury i poezji cybernetycznej: Libernet. O niebezpieczeństwach tradycyjnej literatury elektronicznej W październiku tego roku powstaje monografia i prezentacja twórczości z poezją cybernetyczną: Polish Cybernetic Poetry: Refresh

W 2014 roku do grupy dochodzi Miron Tee tworzący wideo, grafikę, formy intermedialne, malarskie, rysunkowe, obiektowe oraz książki artystyczne utrzymane w poetyce zinowej. W jego twórczości w szczególności, z zauważalną przewagą uwidacznia się 24 punkt Manifestu 2.0: Zarówno zwierzę jak i człowiek posługują się szumem i to o obok energii jest pewną składową komunikacji. Możemy być pewni szumu, pomimo zupełnej niezrozumiałości wobec symbolu. Działalność grupy KALeKA zostaje zawieszona.

W maju 2015 roku ukazuje się 3 numer Rozdzielczości Chleba poświęcony cyberżulerstwu, z tekstem Mariusza Pisarskiego "Wstęp do teorii cyberżulerstwa". Redaktorzy zafascynowani są tym nurtem, przy skromnym wsparciu Romana Bromboszcza.

W maju 2015 roku zrealizowana zostaje indywidualna wystawa Romana Bromboszcza "Wyższe etapy gry" w galerii Wozownia a w czerwcu 2016 indywidualna wystawa "Helliotrop. Autoportret artysty w społeczeństwie sieci" w galerii Wschodnia w Łodzi.

W grudniu 2015 roku ma miejsce wystawa Książka i co dalej. 25 lat w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu z udziałem Łukasza Podgórniego, Leszka Onaka i Romana Bromboszcza. W grudniu 2016 roku ma miejsce wystawa "Error in Art" w Telpodzie w Krakowie z udziałem Leszka Onaka i Romana Bromboszcza. We wrześniu 2016 roku ma miejsce festiwal Ha!awangarda równolegle w Krakowie i w Nowym Jorku, gdzie występuje Łukasz Podgórni jako jedna z odsłon.

W 2017 roku Pojawia się książka "Pamiętne statusy" Łukasza Podgórniego, a także numer Rozdzielczości Chleba poświęcony glitchowi.

Powstaje pomysł na transmutację grupy w kolektyw. Dotychczasowy podmiot stał się niestabilny, ruchomy i spartykularyzowany. Tworzenie kolektywu ma na celu realizację postulatów z Manifestu 2.0, nie eksponowanych dotąd w sposób istotny, takich jak: 7, 15, 19, 22, 25 7. Symbol, sygnał, informacja i energia tworzą transcendentalne continuum Praca i droga wytwarzają sieć, która w części jest labiryntem. Droga jest więzią, która łączy grupy w jedność. Jeśli człowiek jest animale symbolicum, nie wyklucza to jego zaangażowania w sferę infoświata i formowania w zakresie odruchów warunkowych. Powstaje pytanie, w jakim zakresie wykorzystywana jest w komunikacji energia, włączając w to fakt, że ma niezwykle duży udział w zasilaniu techniki i polityki. Zaowocuje to mobilnością i modularnością, większą różnorodnością i dynamiką Perfokarty. Nowymi użytkownikami Perfokarty zostają Ewa Sonnenberg, Kamil Brewiński, Karol Firmanty i Michał Brzeziński.

W kwietniu 2017 ma miejsce kolejna edycja Permutacji. Festiwalu sztuki komputerowej w Koninie z udziałem: Michała Brzezińskiego, Patryka Lichoty, Romana Bromboszcza, Mirona Tee, Pawła Janickiego, Karola Firmantego i Radosława Sirko jako Duy Gebord. Wraz z tą edycją Festiwalu ukaże się płyta CD przy współpracy z Requiem Records, a także jej wersja sieciowa w ramach wydawnictwa Labela.



Karol Firmanty

muzyk i programista
poszukuje optymalnych rozwiązań przy użyciu sekwencerów i syntezatorów. buduje własne narzędzia. tworzy grafikę.

https://soundcloud.com/dot_slash_noise
https://noise-shoegaze.bandcamp.com
https://randomnoiseblog.wordpress.com/portfolio/
http://83.136.248.153
---


Marcin Pińkowski

anglista, tlumacz
zmaga się z materią słowa

---


Mon Sadowska

poetka, eksperymantatorka
Rozczula się nad sztuczną inteligencją; do realu też loguje się Facebookiem. Generuje wiersze i robi zdjęcia.

oftheliquidandsolid
lepkosci
---


Michał Brzeziński

tworzy obiekty i wideo
poszukuje języka międzygatunkowego nasłuchując roślin. zajmuje się bio-artem, a przed tym tworzył wideo. w obydwu etapach jego działalności widoczne są rozwiązania akcentujące rolę wypowiedzi, słowa i poezji.

http://michalbrzezinski.org/
---


Leszek Onak

wyrazomaszyna, twórca śródmedialny, wydawca, administrator
Współproducent tomiku wgraa, autor instalacji Krajobraz znaczenia #1. Należy do grupy Cichy Nabiau, założyciel kilku portali literackich (niedoczytania.pl, liternet.pl), współinicjator powstania Rozdzielczości Chleba.

http://http404.org
---


Roman Bromboszcz (brombox, ob.osc)

twórca obiektów, aplikacji, grafik
buduje estetyczne połączenia na stykach "inter" i "trans" ochrzcił nazwę "poezja cybernetyczna"

http://labela.perfokarta.net/roman_bromboszcz
http://bromboxy.perfokarta.net/in
https://www.youtube.com/watch?v=MYvehd2MDu4
---


Piotr Płucienniczak (puldzian)

hypertension split

https://imperiumducha.com/
---


Kinga Raab

reportażystka, makerka
skanuje internetową Rosję, instagramuje, aspiruje do zhakowania siebie za cenę zostania botem

https://www.instagram.com/symulujac.lokacje/
---


Kamil Brewiński

poeta i eksperymentator
podejmuje eksperymenty na własnej egzystencji, szuka fraz w migotliwym świecie

---






Tomasz Pułka (Halfka)[R.I.P.]

poeta, eksperymentator

http://cichynabiau.blogspot.com
http://techwych.blogspot.com/

---


Szczepan Kopyt

experimantal poet, dj


Łukasz Podgórni (podgorn, podgórń)

poeta, muzyk, teoretyk
podejmuje eksperymenty z pogranicza poezji wizualnej i grafiki; destruuje medialne przekazy i stereotypy; zafascynowany glitchem i avant-popem;

http://szafranchinche.blogspot.com
http://myspace.com/podgrnizbocze
http://paintmondrian.blogspot.com
http://niedoczytania.pl/?cat=425
---


Miron Tee

eksperymentator
--_s.t eem-|._--.....\!\__))"u_s-e-r_"}}"?"__//--> cybernetic poetry, asemic, vispo, real-time poetry, glitch, chaos, silence

http://mirontee.wix.com/mirontee
---


Ewa Sonnenberg

poetka, eksperymentatorka, wielopostaciowa, nieprzewidywalna
poszukuje form literackich, przetwarzając zastane formy zaciera granice gatunkowe i ślady po sobie. tłumaczona na język angielski i francuski. posiada wiele surogatów oraz przycisk do nieskończoności.

---


Tomasz Msiak

muzyk, teoretyk, eksperymentator
zajmuje się audialnymi aspektami doświadczenia wykorzystuje teorię do działań poetyckich, wizualnych i dźwiękowych

http://labela.perfokarta.net/tomasz_misiak
http://kaleka.net
---


Dominik Popławski

muzyk, plastyk, eksperymentator
tworzy projekty audiowizualne na pograniczu muzyki i wideo; zajmuje się programowaniem w MAX/MSP; wytworzył ART GEN, maszynę do generowania tekstów krytycznych o sztuce oraz VSTG, generator dźwięku śledzący ruch użytkownika przed kamerą

http://www.dominikpoplawski.pl/
---